Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Často kladené dotazy

Jste na stránce: ORTODONCIE TEPLICE / Ortodontická léčba / Často kladené dotazy

 

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí      7:30-11:30           12:00-16:00
Úterý 7:30-11:30           12:00-15:00
Středa 7:30-11:30           12:00-16:00
Čtvrtek 7:30-11:30           12:00-15:00
Pátek  7:30-13:00           

Polední přestávka denně od 11:30 do 12:00!

KONTAKTY

Telefon: +420 417 537 137

E-mail: ortodoncieteplice@gmail.com

Adresa: Českobratrská 441/12, 415 01  Teplice 

IČ: 03547019

 

Často kladené dotazy

Co je to ortodoncie?

Ortodoncie je nástavbovým specializovaným oborem stomatologie. Zabývá se diagnózou, prevencí a léčbou nepravidelností v postavení zubů a čelistí, a to jak v dětském, tak i dospělém věku. Cílem ortodontické terapie je estetický a funkční chrup s ohledem na maximální možnou stabilitu dosaženého výsledku léčby. Pouze tři obory stomatologie mají svoji atestaci, a to maxilofaciální chirurgie, ortodoncie a klinická stomatologie. Pokud se chce stomatolog věnovat ortodoncii, je nutné, aby se dále specializoval. Po získání diplomu zubního lékaře je vhodná jednoroční praxe v oboru stomatologie. Poté zubní lékař může zahájit specializační přípravu na akreditovaných pracovištích. Akreditovanými pracovišti pro obor ortodoncie jsou v současné době všechna ortodontická oddělení lékařských fakult v České republice.
Postgraduální příprava je tříletá, stejně jako ve většině zemí EU, a je zakončena atestační zkouškou. Po vykonání zkoušky a získání diplomu může lékař ortodontista začít pracovat samostatně. V současné době je v České republice asi 300 ortodontistů.

Jaký je nejvhodnější věk k návštěvě ortodontisty?

U dětských pacientů je obvykle doporučována návštěva ortodontisty okolo sedmi let věku. V tomto období je již v některých případech vhodná léčba snímacím rovnátkem. Ortodontista také sleduje správný průběh výměny dočasných zubů. Moderní ortodoncie řeší většinu ortodontických vad po dokončení výměny chrupu (věk 12-13 let) s využitím fixních rovnátek. V případech nepříznivého růstu obličejových kostí (velká dolní čelist, otevřený skus) je někdy nutné rozhodnout o vhodném léčebném postupu až v období, kdy je hlavní tělesný růst ukončen (věk 16-18 let). Horní věková hranice pro ortodontickou léčbu není stanovena. V současné době zájem dospělých pacientů o ortodontickou terapie rychle narůstá. 

Kolik bude léčba stát?

Zdravotní pojišťovny hradí lékaři práci během léčby pevnými rovnátky u dětí a dospělých. Pacient hradí materiál použitý během této léčby. Předběžné náklady na léčbu fixními rovnátky vypočítáváme pro každého pacienta individuálně dle navrženého léčebného plánu a použitého materiálu. Pevná rovnátka se u nás v ordinaci platí formou složení zálohy při jejich nasazení. Pacient tak není zatížen platbami při každé návštěvě a hradí částku za celou léčbu pouze v při aplikaci - nasazení či předání rovnátek. Tato záloha na léčbu se při použití kovových zámečků může pohybovat v širokém rozmezí od 2000Kč (malý fixní aparát ve smíšeném chrupu) do 10000-11500Kč (standardní fixní aparát u dětí - či dospělých). Udávané částky se vztahují k léčbě za jednu čelist.  Při sundání rovnátek je spočítána cena materiálu použitého během léčby, částka je porovnána se složenou zálohou a je provedeno konečné vyúčtování. Pacientovi je tak v případě přeplatku navrácena část zálohy, nebo naopak může menší částku doplácet. Je možné také zvolit estetické zámečky, které lze případně kombinovat s kovovými. Za estetický zámeček se připlácí 400-600Kč na zub dle materiálu (safír, keramika - průhledné zámečky). Snímací rovnátka jsou částečně hrazena zdravotní pojišťovnou a pacient na ně doplácí od 500Kč do 2000Kč, podle kategorie přítomné vady skusu a věku pacienta.

Jak dlouho trvá léčba fixními rovnátky?

Zámečky mají pacienti nalepeny na zubech v průměru 1,5 roku. Náročnost zvoleného léčebného plánu určuje skutečnou dobu léčby u každého pacienta.

Jsou rovnátka vhodná i pro dospělé pacienty?

Ortodontická léčba není omezena věkem a je možné ji úspěšně provádět i u dospělých pacientů. 

Kdy jsou nutné extrakce zubů z ortodontických důvodů?

Přestože se snažíme extrakcím z ortodontických důvodů vyhnout, v některých případech je nutné zuby vytrhnout, aby bylo dosaženo stabilnějšího a estetičtějšího výsledku léčby. Nejčastěji se z ortodontických důvodů extrahují premoláry ("čtyřky" nebo "pětky") a u dospělých pacientů někdy volíme dolní řezák.

Hrozí při léčbě rovnátky poškození skloviny?

Samotné nalepení zámečků na povrch skloviny zuby nijak nepoškozuje. Nedostatečné čištění zubů v okolí rovnátek však může mít za následek vznik odvápnění (demineralizace) skloviny. Naším cílem je těmto komplikacím předejít. Proto všechny pacienty důkladně učíme, jak správně provádět dentální hygienu. Při nasazení rovnátek od nás také dostanete sadu speciálních kartáčků na čištění zubů.

NAHORU

Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Nabízíme ortodontickou léčbu i doplňkové služby - profesionální čištění zubů včetně individuálního poradenství, bělení zubů a aplikace dentálních šperků, apod.    

V naší laboratoři je možné zhotovit kromě běžných ortodontických aparátků, také chrániče zubů pro sportovce .

Spolupracujeme s pojišťovnami: VZP, OZP, ZPMV, VOZP a Průmyslová zdravotní pojišťovna.

Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®, webové stránky vytvořila Clickmedia