Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Dentální hygiena

Jste na stránce: ORTODONCIE TEPLICE / Naše další služby / Dentální hygiena

 

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí      7:30-11:30           12:00-16:00
Úterý 7:30-11:30           12:00-15:00
Středa 7:30-11:30           12:00-16:00
Čtvrtek 7:30-11:30           12:00-15:00
Pátek  7:30-13:00           

Polední přestávka denně od 11:30 do 12:00!

KONTAKTY

Telefon: +420 417 537 137

                  +420 734 826 080 (i SMS)

E-mail: ortodoncieteplice@gmail.com

Adresa: Českobratrská 441/12, 415 01  Teplice 

IČ: 03547019

 

Dentální hygiena

Moderní stomatologie se dnes bez spolupráce s dentální hygienistkou stěží obejde. Stejně tak je tomu i v ortodoncii, kde je péče o chrup navíc mnohdy ztížená ortodontickými aparáty. Přínos dentální hygieny není však jen v důkladném vyčištění chrupu od zubního kamene a pigmentů, velmi důležitá je i instruktáž správného čištění chrupu.

Pro každého pacienta sestavujeme individuální plán péče – a to jak pro naše stávající pacienty, tak pro pacienty nové. Služeb dentální hygieny můžete využít, přestože nepotřebujete ortodontickou léčbu.

Zde je nabídka služeb, které poskytujeme. Jednotlivé výkony je možné kombinovat dle přání po poradě s našemi dentálními hygienistkami. V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Poskytované služby:

  • Komplexní vyšetření u dospělých pacientů 

  • Komplexní vyšetření u dětských pacientů 

  • Kontrolní návštěva u dospělých i dětí (RECALL)

  • Odstranění zubního kamene (OZK)

  • Pískování (AIRFLOW) – odstranění pigmentů a zabarvení zubů

  • Fluoridace

  • Profesionální čištění a leštění zubů (POLSHING)

  • Bělení zubů - nově ordinační bělení od značky BlancOne

  • Aplikace dentálního šperku

  • Význam dentální hygieny v prevenci a léčbě parodontitidy

KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ u dospělých pacientů

Vstupní vyšetření pacienta zahrnuje výkony jako sestavení anamnézy, vyšetření stavu chrupu,  měkkých tkání a celé dutiny ústní, vyhodnocení úrovně dentální hygieny, instruktáž čištění zubů, při níž je pacient motivován v péči o vlastní chrup. Je edukován o správné dentální péči na modelu chrupu nebo přímo v ústech pacienta. Dochází k výběru vhodných pomůcek k domácí péči a nácviku jejich použití. Dále stanoví dentální hygienistka plán léčby.  Zahrnuto je i odstranění zubního kamene v dolní frontě, pískování nebo leštění zubů (individuálně dle pacienta), zhotovení fotodokumentace chrupu, v indikovaných případech vyhotovení RTG a jeho vyhodnocení dentální hygienistkou a lékařem. Dále výplach parodontálních kapes v případě jejich výskytu, měření mezizubních prostor a 2ks mezizubních kartáčků. Čas vyšetření je asi 50 minut. Cena: 1 430,- Kč.

KOMPLEXNÍ VYŠETŘENÍ u dětských pacientů

Vstupní vyšetření dětského pacienta zahrnuje výkony jako sestavení anamnézy, vyšetření stavu chrupu a měkkých tkání a celé dutiny ústní, vyhodnocení úrovně dentální hygieny, instruktáž čištění zubů, při níž je pacient motivován v péči o vlastní chrup. Je edukován o správné dentální péči na modelu chrupu nebo přímo v ústech pacienta. Dochází k výběru vhodných pomůcek k domácí péči a nácviku jejich použití. Dále stanoví dentální hygienistka plán léčby. Zahrnut je i odstranění zubního kamene nebo leštění zubů, 2ks indikačních tablet na stanovení zubního plaku a vhodný zubní kartáček. Cena: 550 - 990,- Kč.

KONTROLNÍ NÁVŠTĚVA u dětí i dospělých (RECALL)

Recall je kontrolní vyšetření, které zajišťuje zachování optimálního stavu dásní a zubů po předchozí léčbě. Je žádoucí prevencí v předcházení vzniku onemocnění v dutině ústní v podobě zubního kazu a zánětů dásní. Pravidelným odstraňováním zubního kamene, pigmentací a plaku předcházíte onemocněním závěsného aparátu zubu. Četnost návštěv do roka je individuální, doporučuje se však navštívit dentální hygienistku minimálně dvakrát ročně. 

Při této návštěvě tedy dentální hygienistka kontroluje stav chrupu a měkkých tkání, stejně tak úroveň dentální hygieny. V případě potřeby dochází k odstranění zubního kamene (OZK)  v dolní frontě, leštění (polishingu) a pískování u dospělých pacientů (airflow), dále k remotivaci a reinstruktáži technik čištění zubů. Čas vyšetření bývá nejčastěji od 30 - 50 minut. Cena 330 -     1 430,- Kč nebo dle zvolených výkonů.

ODSTRANĚNÍ ZUBNÍHO KAMENE (OZK)

Zubní kámen není pouze estetický problém, je především  jednou z hlavních příčin vzniku parodontitidy (paradontózy) a také častou příčinou zápachu z úst. K odstraňování zubního kamene dochází především za pomoci ultrazvuku. Lehkým chvěním koncovky (ultrazvukem) se kámen odloupne od zubu, vodou se spláchne a odsaje. Odstranění je velmi šetrné a nenarušuje tak zubní sklovinu. Po odstranění zubního kamene doporučujeme výživu povrchu skloviny FLUORIDOVÝM PREPARÁTEM, který pomáhá chránit zuby před bakteriemi způsobujícími zubní kaz a spolu se správnou technikou čištění chrupu zpomaluje opětovnou tvorbu zubního kamene. 

Pískování zubů (AIR FLOW) - zuby bez tmavých skvrn a ložisek

Krásný úsměv bez zažloutlých a zčernalých zubů lze získat pomocí velmi šetrného postupu pískování zubů metodou AIR FLOW. Jde o mechanické čištění a leštění zubů. Pískování odstraňuje pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycinu, hnaných proudem vzduchu a vody usazeniny z povrchových částí zubu. Pro pacienta je tato metoda komfortní, nijak ho nezatěžuje a nebolí. Proud vzduchu s jemnými mikročásticemi má příjemně mentolovou chuť. Výhodou je, že nejen, že lze díky air flow zuby depigmentovat na viditelných površích zubů, ale i v mezizubních prostorách, které nejsou při běžném čištění či bělení dobře dostupné. 

Čím je zabarvení zubů způsobeno?

Pigmentace, neboli zabarvení zubů je často důsledkem pití černých čajů, kávy, šťáv, červeného vína, nebo kouření. V běžné stravě je také mnoho barviv, které mají na odstín zubní skloviny vliv. Proto i přesto, že si mnoho lidí zuby čistí pravidelně, nejsou bílé, ale žluté, nebo na nich vznikají tmavé až černé skvrny. Významnou roli hraje i nesprávná zubní hygiena.

Procedůry spojené s AIR FLOW

Pro ještě lepší efekt lze doporučit před ošetřením air flow ODSTRANĚNÍ ZUBNÍHO KAMENE ultrazvukovým přístrojem. Po pískování doporučujeme VÝŽIVU povrchu SKLOVINY FLUORIDOVÝM PREPARÁTEM, který pomáhá chránit zuby před bakteriemi způsobujícími zubní kaz a zpomaluje opětovnou pigmentaci zubů.

FLUORIDACE

Kromě pravidelné ústní hygieny je vhodné provádět také pravidelnou fluoridaci zubů. Fluorid se spojuje se zubní sklovinou, vytvrzuje ji a činí odolnější proti vzniku zubního kazu. Protektivní (ochranné) účinky fluoridu na zubní sklovinu jsou prokázány vědeckými studiemi, ze kterých vyplývá, že působení fluoridů má převážně lokální charakter. To znamená, že pro prevenci zubního kazu (posílení struktury zubní skloviny) je přímý kontakt  například fluoridového gelu zdaleka nejúčinnější. Účinná látka se nanáší „na sucho“ na povrch zubu ve formě gelu na dobu 3-4 min nebo „na mokro“ pomocí gelu v plastových nosičích (10-15 min). Pokud má být tato ochrana účinná je dobré provádět fluoridaci v rozmezí zhruba tří měsíců. Aplikace může být i jednorázová, kdy se fluoridy dodávají po zatížení zubní skloviny - například po ortodontické léčbě, při vysoké kazivosti chrupu, jeho zvýšené citlivosti, po pískování skloviny nebo bělení zubů.

V naší ordinaci používáme ochranný fluoridový lak Fluor Protector S, který poskytuje vynikající ochranu proti zubnímu kazu a erozi.

Inovativní systém laku představuje zdroj homogenně se uvolňujícího fluoridu, který zajišťuje okamžitý přístup fluoridu. Plná dávka fluoridu obsaženého ve Fluor Protector S je k dispozici během velice krátké doby. Výsledkem je to, že je sklovině fluorid dodáván přímo a účinně.

Indikace:

•Ošetření hypersenzitivních krčků

•Zvýšení odolnosti skloviny vůči kyselinám

•Dlouhodobá ochrana před zubním kazem

•Ošetření možné citlivosti po bělení zubů

Profesionální čištění zubů (POLISHING)

Při procedůře zvané polishing dochází k leštění zubů depurační pastou s rotačním katáčkem. Na zubní sklovině se obnovuje hladký povrch, čímž se zpomaluje ulpívání kazotvorných bakterií, nežádocího zubního plaku a následně i zubního kamene a pigmentů.

BĚLENÍ ZUBŮ

Bělení zubů je blíže popsáno zde.

APLIKACE DENTÁLNÍHO ŠPERKU

Vše o dentálním šperku naleznete zde.
Jedná se o estetický výkon, cena je 550,- Kč (v ceně je zahrnut šperk Swarovski dle vlastního výběru a jeho profesionální upevnění na zub).

VÝZNAM DENTÁLNÍ HYGIENY V PREVENCI A LÉČBĚ PARODONTITIDY

Hlavním cílem dentální hygieny je, aby se pacient naučil, jak správně pečovat o zdraví svých zubů a dásní, aby nedocházelo k dlouhodobému usazování zubního plaku, který je hlavní příčinu zánětu dásní a parodontitidy (dříve parodontóza).

Parodontitida je onemocnění tkání v okolí zubů, dásní a kostí dásňových výběžků. Projevuje se krvácením dásní, obnažováním krčků zubů, vznikem takzvaných parodontálních chobotů (kapes mezi dásní a kořeny zubů), viklavostí zubů a jejich postupnou ztrátou. Skupina parodontitid se v současnosti dle příčiny a průběhu onemocnění dělí na takzvaně agresivní a chronické formy. Zatímco agresivní formy (akutní, s rychlých průběhem) jsou poměrně vzácné, chronické formy tohoto onemocnění májí dlouhodobý průběh.

Na vzniku parodontitid se podílí řada faktorů, jako jsou genetické vlivy, imunitní odpověď a celková onemocnění organismu. Hlavní a nejdůležitější příčinou vzniku chronické parodontitidy je však zubní plak a bakterie, které v něm žijí. Z tohoto důvodů se přibližně 95 % chronických parodontitid označuje jako plakem podmíněné. V minulosti nebyla dentální hygieně věnována patřičná pozornost a dokladem toho může být velká skupina pacientů, kteří přicházejí o zuby již v nízkém věku. Tyto stavy je pak nutné řešit s pomocí zubních náhrad a implantátů. U velké většiny pacientů lze však správnou péčí o zuby a dásně těmto komplikacím předejít a i v případech, kdy již došlo k rozvoji onemocnění, lze tento proces zpomalit, případně úplně zastavit.

V této souvislosti je vhodné zmínit vztah ortodontické léčby a onemocnění dásní. Fixní rovnátka by měla být nasazena pouze u pacientů, kteří mají dobrou úroveň ústní hygieny a dásně jsou bez známek zánětu. Přítomnost zánětu dásní hodnotíme především podle jejich barvy a přítomnosti krvácení. S fixním aparátem jsou na čištění zubů kladeny vyšší nároky a nedostatečné nebo nesprávné čištění chrupu může způsobit odvápnění skloviny a zánět dásní. Ortodontickou léčbu fixními rovnátky je možné úspěšně provádět i u dospělých pacientů, kteří mají projevy parodontitidy. Je však nutné nejprve uvést toto onemocnění do neaktivní formy bez známek zánětu dásní.  

 

NAHORU

Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Nabízíme ortodontickou léčbu i doplňkové služby - profesionální čištění zubů včetně individuálního poradenství, bělení zubů a aplikace dentálních šperků, apod.    

V naší laboratoři je možné zhotovit kromě běžných ortodontických aparátků, také chrániče zubů pro sportovce .

Spolupracujeme s pojišťovnami: VZP, OZP, ZPMV, VOZP a Průmyslová zdravotní pojišťovna.

Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®, webové stránky vytvořila Clickmedia