Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Typy rovnátek

Jste na stránce: ORTODONCIE TEPLICE / O rovnátkách / Typy rovnátek

 

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí      7:30-11:30           12:00-16:00
Úterý 7:30-11:30           12:00-15:00
Středa 7:30-11:30           12:00-16:00
Čtvrtek 7:30-11:30           12:00-15:00
Pátek  7:30-13:00           

Polední přestávka denně od 11:30 do 12:00!

KONTAKTY

Telefon: +420 417 537 137

                  +420 734 826 080 (i SMS)

E-mail: ortodoncieteplice@gmail.com

Adresa: Českobratrská 441/12, 415 01  Teplice 

IČ: 03547019

 

Typy rovnátek

Snímací aparáty

Snímací rovnátka mají v moderní ortodoncii jen omezené indikace a používají se k řešení určitých vad (např. zákus, zkřížený skus, výrazný předkus s rizikem úrazu horních řezáků, úzká horní čelist) ve smíšeném chrupu. Nevýhodou snímacích rovnátek je fakt, že umožňují pouze omezený pohyb zubem (sklon) a také to, že jejich účinnost závisí na spolupráci pacienta. Snímací aparáty se také používají po sejmutí fixních rovnátek k udržení dosaženého výsledku (tzv. retenční fáze) a nazývají se retenční desky.

Instrukce k retenčním deskám:

  • Noste retenční desky dle doporučení Vašeho lékaře
  • Před jídlem vždy retenční desky vyjměte a po jídle je nezapomeňte opět nasadit. Většina aparátů bývá ztracena ve školních jídelnách a restauracích.
  • Důkladně čistěte svou retenční desku jednou denně kartáčkem na zuby. Eliminujete tak plak a případný pach. Jednou za týden používejte čistící tablety dle návodu.
  • Pokud nemáte retenční desky v ústech, je dobré je vždy ukládat do uzavíratelné krabičky, kterou od nás dostanete. Domácí mazlíčci rovnátka přímo milují a rádi je žvýkají :)
  • Zpočátku pro Vás může být obtížnější s retenčními deskami správně artikulovat, praxí (čtením nahlas, mluvením) však problémy po čase vymizí.
  • Retenční desky se mohou rozbít, proto s nimi zacházejte opatrně. Pokud se retenční desky poškodí, rozlomí anebo ztratí, co nejdříve nás kontaktujte.
  • Pokud máte jakékoliv otázky k retenčním deskám, nebo pokud Vaše desky potřebují upravit, kontaktujte nás. Nikdy nezkoušejte aparáty sami upravovat.
  • Na návštěvu lékaře přineste vždy retenční desky s sebou.
  • Nepoužívejte retenční desky při plavání.
  • Nevkládejte aparáty do horké vody, nepokládejte je na rozpálenou palubní desku automobilu, nevkádejte je do pračky ani jiného teplého prostředí.

Fixní aparáty

Fixní aparáty jako léčebný prostředek v ortodoncii byly vyvinuty již v první polovině dvacátého století ve Spojených státech. V současné době je léčba ve stálém chrupu založena na použití fixních rovnátek, protože pouze tyto aparáty umožňují kontrolovaný pohyb zubem ve všech směrech. U většiny pacientů je nutné nasadit zámečky v horní i dolní čelisti, aby bylo dosaženo správného skusu zubů do sebe. Tato správná artikulace zubních oblouků zároveň zvyšuje stabilitu výsledku léčby.  

 

Kovové zámečky

Kovové zámečky jsou základní součástí standardního fixního aparátu.

Estetické zámečky

Safírové zámečky Safírové zámečky

V naší praxi používáme estetické zámečky vyrobené z keramiky nebo syntetického safíru. Výhodou těchto zámečků je to, že jsou na zubech mnohem méně viditelné než kovové zámečky. Tyto estetické zámečky jsou funkčně srovnatelné s kovovými a nezabarvují se. 

Kotevní miniimplantát

Jedná o takzvané dočasné kotevní zařízení (Temporary Anchorage Device). Lze si ho představit jako malý šroubek vyrobený z titanu, který se zavádí mezi kořeny zubů. Samotný zákrok je bezbolestný a provádíme ho přímo v naší ordinaci. Díky kotevním minišroubům lze provádět posuny zubů, které v minulosti nebyly možné.

Hyrax

Aparát Hyrax se napevno fixuje na horní zuby a slouží k rozšíření horního zubního oblouku i samotné čelisti (rozšíření patrového švu). Dle instrukcí lékaře pacient následně doma otáčí (1x nebo 2x denně) šroubem, který je součástí aparátu. Během roztáčení šroubu se vytváří mezera mezi horními řezáky. Tato se v dalším období spontánně uzavírá. Po skončení otáčení je nutné, aby aparát zůstal několik měsíců (obvykle 3-5) pasivně na zubech z důvodů lepší stability dosaženého rozšíření.

1 |

NAHORU

Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Nabízíme ortodontickou léčbu i doplňkové služby - profesionální čištění zubů včetně individuálního poradenství, bělení zubů a aplikace dentálních šperků, apod.    

V naší laboratoři je možné zhotovit kromě běžných ortodontických aparátků, také chrániče zubů pro sportovce .

Spolupracujeme s pojišťovnami: VZP, OZP, ZPMV, VOZP a Průmyslová zdravotní pojišťovna.

Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®, webové stránky vytvořila Clickmedia