Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Život s rovnátky

Jste na stránce: ORTODONCIE TEPLICE / O rovnátkách / Život s rovnátky

 

ORDINAČNÍ HODINY

Pondělí      7:30-11:30           12:00-16:00
Úterý 7:30-11:30           12:00-15:00
Středa 7:30-11:30           12:00-16:00
Čtvrtek 7:30-11:30           12:00-15:00
Pátek  7:30-13:00           

Polední přestávka denně od 11:30 do 12:00!

KONTAKTY

Telefon: +420 417 537 137

                  +420 734 826 080 (i SMS)

E-mail: ortodoncieteplice@gmail.com

Adresa: Českobratrská 441/12, 415 01  Teplice 

IČ: 03547019

 

Život s rovnátky

Nyní máte rovnátka, jak se však o ně starat?


Rovnátka & Strava
Nebojte se, že nebudete moci již nikdy více jíst popcorn nebo bramborové lupínky. Nicméně předtím, než budete konzumovat některé potraviny, je dobré věnovat zvláštní pozornost následujícím instrukcím, abyste zabránili poškození Vašich rovnátek.
Je nutné se vyvarovat konzumace určitých druhů potravin, popřípadě je požívat se zvýšenou opatrností:

  • Žvýkací potraviny – lékořice, karamelové bonbóny aj. tvrdé gumové potraviny
  • Tvrdé potraviny – všechny ořechy, tvrdé bonbóny, led, popcorn (kvůli tvrdým nerozpuknutým kukuřičným zrnům)
  • Potraviny, do kterých je nutné kousat, jako například jablka, palice kukuřice, mrkev, ovoce, které obsahuje pecku (broskev, nektarinky, meruňky, švestky, třešně) doporučujeme nejdříve vypeckovat. Jablka, mrkev aj. tvrdší ovoce či zeleninu je vhodné před konzumací nastrouhat.


Rovnátka & Bolestivost
Po nasazení Vašich prvních rovnátek si můžete všimnout, že zuby a sliznice úst jsou více citlivé, až bolestivé. Tento stav je zpočátku naprosto normální u pacientů, kterým byla rovnátka právě nasazena. Slibujeme Vám, že tato zvýšená citlivost či bolest do několika dní odezní. Je-li bolest větší a neustupuje, doporučujeme zkusit léky proti bolesti (Ibuprofen, Ibalgin,..). Bolest je způsobena tím, že vaše rty, tváře, jazyk a zuby nejsou zvyklé na cizí těleso a mohou být po dobu několika dnů podrážděné. Po uplynutí této doby však dochází k úpravě. Sliznice si zvyknou a rovnátka brzy přestanete vnímat jako něco cizího. Velmi Vám v prvních dnech po nasazení rovnátek doporučujeme používat vosky určené k ochraně jazyka, rtů a tváří.
Pokud pociťujete, že se Vám zuby po nasazení rovnátek nepatrně hýbou, nebojte, je to normální. Abychom mohli zuby narovnat, je nutné menší rozvolnění závěsného aparátu zubu, abychom mohli zuby přesunout do správné polohy. Jakmile Vaše zuby budou na srovnané, viklavost zubů ustoupí.

Co dělat, když..
..se odlepí zámeček. Pokud se tak stane, prosím, kontaktujte naši ordinaci, abychom mohli zkontrolovat a nalepit zámeček nový. Pokud máte starý odlepený zámeček, přineste ho s sebou.
..se uvolní drát. Pokud se tak stane, prosím, kontaktujte naši ordinaci. Akutně můžete například gumou konce tužky nebo zadní částí lžíce zatlačit drát zpět na své místo. Pokud Vás drát dráždí do rtů nebo do tváře, použijte vosk nebo mokrou vatu přes volný konec drátu ke zmírnění bolesti.
Čím dříve kontaktujete v těchto a podobných případech naši ordinaci, tím méně se zvyšuje délka celého léčebného procesu.

Sport & Rovnátka
Skvělá zpráva pro sportovce: i s rovnátky můžete během ortodontické léčby sportovat. Pokud se věnujete pohybové aktivitě, je vhodné nosit chránič zubů s cílem chránit nejen Vaše rovnátka, ale především Vaše zuby. Kontaktujte prosím svého lékaře, pokud budete potřebovat pomoc při hledání správné zubní ochrany. V případě zasažení Vašich rovnátek například míčem, ihned prosím zkontrolujte, zda nedošlo k jejich poškození. V případě, že ano, co nejdříve kontaktujte naši ordinaci.

Dentální hygiena
Pokud máte fixní rovnátka, je velmi důležité, abyste si čistili zuby po každém jídle nejen kartáčkem, ale i nití nebo mezizubními kartáčky. Rovnátka zvyšují usazování plaku, proto je správná dentální hygiena nutná pro Vaše zdravé dásně a zuby. Sadu speciálních kartáčků od nás dostanete při nasazení rovnátek.

NAHORU

Specializovaná ortodontická péče pro děti a dospělé

Nabízíme ortodontickou léčbu i doplňkové služby - profesionální čištění zubů včetně individuálního poradenství, bělení zubů a aplikace dentálních šperků, apod.    

V naší laboratoři je možné zhotovit kromě běžných ortodontických aparátků, také chrániče zubů pro sportovce .

Spolupracujeme s pojišťovnami: VZP, OZP, ZPMV, VOZP a Průmyslová zdravotní pojišťovna.

Web používá pro správu obsahu Redakční systém Clips ®, webové stránky vytvořila Clickmedia